Fodbold var en stor del af Niclas Bartelsens ungdom. Han spillede på ABs elitefodboldhold og drømte om at gøre grønsværen til en levevej. En skadet ryg fik drømmen til at briste. Nu har Niclas fundet sit nye kald - det starter med sur og slutter på dej.
Efter års søgen hvor flere håndværker-fag er blevet besøgt, et studie som serviceøkonom tæt på at være færdiggjort, og hvor en passion for surdej har pirret den nu 26-årige Niclas Bartelsen, er en anden gammel drøm ved at finde sig til rette - en drøm som Niclas Bartelsen lige nu arbejder på at realisere ved siden af sit studie.
Niclas Bartelseneg har aldrig kunnet finde mig tilpas med at sidde stille - der må godt være lidt gang i den, men når jeg bager, finder jeg ro. Surdejsbrød kan bare noget.
- Jeg drømmer om at starte et mikrobageri med surdejsbrød her på Nørrebro. Lige nu står jeg overfor mit tredje pop up brødudsalg på Ravnsborggade - og jeg elsker hvert et øjeblik af det. Det er en god start. Jeg har aldrig kunnet finde mig tilpas med at sidde stille - der må godt være lidt gang i den, men når jeg bager, finder jeg ro. Surdejsbrød kan bare noget, siger Niclas Bartelsen.
Nørrebro er stedet
Niclas Bartelsen afholdte sit første brødudsalg for to måneder siden - en stor ting for den ufaglærte bager som i sin søgen på et nyt formål også har lagt vejen forbi flere køkkener. Han har set mange måder at bage på, men har længe haft lyst til at teste egne evner af og stå på egne ben.
- Det er magisk at arbejde med surdej. Man ved aldrig helt, hvordan resultatet bliver. Man kan bare vente - og så får man tilgengæld også resultatet med det samme. Interessen skal være der, for at det er sjovt, og man skal holde tungen lige i munden, siger Niclas Bartelsen.
Den unge bager mener, at Nørrebro er stedet, når konceptet med en brød-pop up skal afprøves.
Niclas Bartelsen kører lige nu sine brødudsalg fra vinhandleren/vinbaren 'Rødder og Vin' på Ravnsborggade 10.